Ďalšia pozoruhodná kniha, ktorá Vám pomôže uniknúť nudnosti života s monotónnym behom povinností. Pomôže posilniť Vašu sebadôveru a ukáže návody ako byť úspešnejší. Táto kniha má názovPsychokybernetika a napísal ju chirurg Maxwell Maltz (1899–1975). Je to vlastne pohľad autora na úspech z psychologického hľadiska. Keď mi bola doporučené toto dielo, tak som mal dosť zmiešané pocity. Ako môže nejaký plastický chirurg napísať knihu o úspechu. Po prečítaní úvodu som zistil, že sa mi do rúk dostala ďalšia vinikajúca knižka. A toto ma presvedčilo: „Každý náš pocit menejcennosti je hlavne spôsobený tým, že sa väčšinou neposudzujeme podľa seba, ale podľa niekoho iného. A keď toto takto robíme, vždy skončíme vždy na druhom mieste.“
Ako plastický chirurg si uvedomil, že akonáhle keď zmeníte niekoho vzhľad, skoro vždy zmeníte aj jeho osobnosť a niekedy aj jeho schopnosti. U niektorých pacientoch sa po plastickej operácií neprejavila žiadna zmena osobnosti. To dokazovalo, že rekonštrukcia telesného vzhľadu nie je skutočným kľúčom k zmene osobnosti. Bolo tu „niečo iné“, čo spôsobilo, že sa pacient zmenil. Keď sa toto „niečo iné“ nezmenilo, pacient zostal rovnaký aj napriek tomu, že sa jeho telesné rysy zásadne zmenili. (poznáme to ako časté sťažnosti ľudí „keby som vypadal ináč….“)
Kniha je v podstate založená na tom, že každý z nás má v sebe silu zmeniť svoj život a začať žiť podľa svojich snoch, žiť šťastne, zažívať a prežívať lásku, harmóniu aj úspech a bohatstvo.
Autor okrem iného uvádza: V prírode každé zviera má dané schopnosti ako prežiť a viesť svoj život bez toho aby sa to museli niekde učiť. Keď sa snažíme vysvetliť tieto javy obvykle hovoríme, že majú inštinkty podľa ktorých sa riadia. Často nám uniká skutočnosť, že aj človek má v sebe inštinkt úspechu. Zvieratá si nemôžu voliť ciele. Ich ciele sú predurčené. A preto zo všetkých tvorov jedine človek je niečo viac než len obyčajným tvorom, je tiež tvorcom. Pomocou svojej predstavivosti si môže určiť rôzne ciele. Jedine človek môže riadiť svoj mechanizmus úspechu.
V knihe ďalej nasledujú rôzne techniky cvičenia na zmenu osobnosti, príbehy ľudí s ktorými pracoval na zmene sebadôvery. Táto kniha sa veľmi dobre číta, lebo je napísaná jednoducho bez zbytočných komplikovaných vysvetľovaní. Ja osobne každému odporúčam kapitolu jedenásť – Ako odomknúť svoju skutočnú osobnosť. Ale všetky sú dobré.
A ešte si dovolí zacitovať s uvedenej knihy: „Nedovoľme naším pocitom menejcennosti, aby obmedzovali náš život“